Publications

Featured

Filter by year:
Anjalika Nande, Justin Sheen, Emma L Walters, Brennan Klein, Matteo Chinazzi, Andrei Gheorghe, Ben Adlam, Julianna Shinnick, Maria Florencia Tejeda, Samuel V Scarpino, Alessandro Vespignani, Andrew J Greenlee, Daniel Schneider, Michael Z Levy, Alison L Hill
Italo F. do Valle, Harvey G. Roweth, Michael W. Malloy, Sofia Moco , Denis Barron, Elisabeth Battinelli, Joseph Loscalzo, Albert-László Barabási 
Nicole E. Kogan, Leonardo Clemente, Parker Liautaud, Justin Kaashoek, Nicholas B. Link, Andre T. Nguyen, Fred S. Lu, Peter Huybers, Bernd Resch, Clemens Havas, Andreas Petutschnig, Jessica Davis, Matteo Chinazzi, Backtosch Mustafa, William P. Hanage, Alessandro Vespignani, Mauricio Santillana
Pim van der Hoorn, William J. Cunningham, Gabor Lippner, Carlo Trugenberger, and Dmitri Krioukov
Alexander J. Gates, Deisy Morselli Gysi, Manolis Kellis & Albert-László Barabási
Zhanwei Du, Abhishek Pandey, Yuan Bai, Meagan C Fitzpatrick, Matteo Chinazzi, Ana Pastore y Piontti, Michael Lachmann, Alessandro Vespignani, Benjamin J Cowling, Alison P Galvani, Lauren Ancel Meyers
Sarah J. Jackson, Moya Bailey, Brooke Foucault Welles
Marián Boguñá, Ivan Bonamassa, Manlio De Domenico, Shlomo Havlin, Dmitri Krioukov, M. Ángeles Serrano
Nikolaos Fountoulakis, Pim van der Hoorn, Tobias Müller, and Markus Schepers
Benjamin Rader, Laura F White, Michael R Burns Jack Chen, Joseph Brilliant, Jon Cohen, Jeffrey Shaman, Larry Brilliant, Moritz; U G Kraemer, Jared B Hawkins, Samuel V Scarpino, Christina M Astley, John S Brownstein
Ryan J. Gallagher, Morgan R. Frank, Lewis Mitchell, Aaron J. Schwartz, Andrew J. Reagan, Christopher M. Danforth & Peter Sheridan Dodds
Moritz U. G. Kraemer, Samuel V. Scarpino, Vukosi Marivate, Bernardo Gutierrez, Bo Xu, Graham Lee, Jared B. Hawkins, Caitlin Rivers, David M. Pigott, Rebecca Katz & John S. Brownstein
Jon Green, Matthew Baum, James Druckman, David Lazer, Katherine Ognyanova, Matthew Simonson, Roy Perlis, Mauricio Santillana
Dina Mistry, Maria Litvinova, Ana Pastore y Piontti, Matteo Chinazzi, Laura Fumanelli, Marcelo F. C. Gomes, Syed A. Haque, Quan-Hui Liu, Kunpeng Mu, Xinyue Xiong, M. Elizabeth Halloran, Ira M. Longini Jr., Stefano Merler, Marco Ajelli & Alessandro Vespignani
Zachary Fulker, Patrick Forber, Rory Smead & Christoph Riedl
Stefan Wojcik, Avleen S. Bijral, Richard Johnston, Juan M. Lavista Ferres, Gary King, Ryan Kennedy, Alessandro Vespignani & David Lazer
Quan-Hui Liu, Ana I. Bento, Kexin Yang, Hang Zhang, Xiaohan Yang, Stefano Merler, Alessandro Vespignani, Jiancheng Lv, Hongjie Yu, Wei Zhang, Tao Zhou, Marco Ajelli
T. Hills, P. Todd, D. Lazer, A. Redish, I. Couzin & the Cognitive Search Research Group (M. Bateson, R. Cools, R. Dukas, L. Giraldeau, M. Macy, S. Page, R. Shiffrin, D. Stephens, J. Wolfe)
Jianxi Gao, Y.-Y.Liu, R. M. D'Souza, A.-L. Barabási
M.E. Halloran, A. Vespignani, N. Bharti, L.R. Feldstein, K. A. Alexander, M. Ferrari, J. Shaman, J.M. Drake, T. Porco, J.N.S. Eisenberg, S.Y. Del Valle, E. Lofgren, S.V. Scarpino, M.C. Eisenberg, D. Gao, J.M. Hyman, S. Eubank, I.M. Longini Jr.
C. Poletto, M.F. Gomes, A. Pastore y Piontti, L. Rossi, L. Bioglio, D.L. Chao, I.M. Longini, M.E. Halloran, V. Colizza, A. Vespignani
M. Boguna, M. Kitsak, and D. Krioukov
M.F.C. Gomes, A. Pastore y Piontti, L. Rossi, D. Chao, I. Longini, M. Elizabeth Halloran, A. Vespignani
M. Schich, C. Song, Y. Y. Ahn, A. Mirsky, M. Martino, A.-L. Barabási, D. Helbing
J.-P. Onnela, B. Waber, A. Pentland, S. Schnorff, D. Lazer
X. Z. Zhou, J. Menche, A.-L. Barabási, A. Sharma
F. Ciulla, N. Perra, A. Baronchelli, A. Vespignani
M. Hawrylycz, J. A. Miller, V. Menon, D. Feng, T. Dolbeare, A. L. Guillozet-Bongaarts, A. G. Jegga, B. J. Aronow, C.-K. Lee, A. Bernard, M. F. Glasser, D. L. Dierker, J. Menche, A. Szafer, F. Collman, P. Grange, K. A. Berman, S. Mihalas, Z. Yao, L. Stewart, A.-L. Barabási, J. Schulkin, J. Phillips, L. Ng, C. Dang, D. R. Haynor, A. Jones, D. C. Van Essen, C. Koch, D. Lein
Z.C. Steinert-Threlkeld, D. Mocanu, A. Vespignani, J. Fowler
Chiara Orsini, Marija M. Dankulov, Pol Colomer-de-Simón, Almerima Jamakovic, Priya Mahadevan, Amin Vahdat, Kevin E. Bassler, Zoltán Toroczkai, Marián Boguñá, Guido Caldarelli, Santo Fortunato & Dmitri Krioukov
R. Sinatra, P. Deville, M. Szell, D. Wang, A.-L. Barabási
Chloe Kliman-Silver, Aniko Hannak, David Lazer, Christo Wilson, Alan Mislove
L. Pappalardo, F. Simini, S. Rinzivillo, D. Pedreschi, F. Giannotti, A.-L. Barabási
R. Pastor-Satorras, C. Castellano, P. Van Mieghem, and A. Vespignani
Q. Zhang, C. Gioannini, D. Paolotti, N. Perra, D. Perrotta, M. Quaggiotto, M. Tizzoni, and A. Vespignani
G. Yan, G. Tsekenis, B. Barzel, J.-J. Slotine, Y.-Y. Liu, A.-L. Barabási
A. Gulyas, J. Biro, A. Korosi, G. Retvari, and D. Krioukov
S. Merler, M. Ajelli, L. Fumanelli, M.F.C. Gomes, A. Pastore y Piontti, L. Rossi, D.L. Chao, I.M. Longini Jr, M.E. Halloran, A. Vespignani
J. Radford, A. Pilny, A. Reichelmann, B. Keegan, B. F. Welles, J. Hoye, K. Ognyanova, W. Meleis, D. Lazer
D. Gomez-Cabrero, J. Menche, C. Vargas, I. Cano, D. Maier, A.-L. Barabasi, J. Tegner, J. Roca, and on Behalf of Synergy-COPD Consortia.
R. Sinatra, D. Wang, P. Deville, C. Song, A.-L. Barabasi
​Stefano Merler, Marco Ajelli, Laura Fumanelli, Stefano Parlamento, Ana Pastore y Piontti, Natalie E. Dean, Giovanni Putoto, Dante Carraro, Ira M. Longini Jr., M. Elizabeth Halloran, Alessandro Vespignani
Enrico Ubaldi, Nicola Perra, Márton Karsai, Alessandro Vezzani, Raffaella Burioni, Alessandro Vespignani
M. Kitsak, A. Sharma, J. Menche, E. Guney, S.D. Ghiassian, J. Loscazlo, A.-L. Barabasi.
W. Wang, R. Kennedy, D. Lazer, N. Ramakrishnan.
M. Ajelli, S. Merler, L. Fumanelli, A. Pastore y Piontti, N. E. Dean, I. M. Longini, M. E. Halloran and A. Vespignani.
Amy Krakowka Richmond, Chris Arney, Kathryn Coronges, Matthew Simonson
A. Ganin, M. Kitsak, D. Marchese, J. M. Keisler, T. Seager, and I. Linkov
M. Elizabeth Halloran, Kari Auranen, Sarah Baird, Nicole E. Basta, Steven E. Bellan, Ron Brookmeyer, Ben S. Cooper, Victor DeGruttola, James P. Hughes, Justin Lessler, Eric T. Lofgren, Ira M. Longini, Jukka-Pekka Onnela, Berk Özler, George R. Seage, Thomas A. Smith, Alessandro Vespignani, Emilia Vynnycky and Marc Lipsitch
Miller J, Shugars, S, Levine, D.
William J. Cunningham, David Rideout, James Halverson, and Dmitri Krioukov
A. Li, S. P. Cornelius, Y.-Y. Liu, L. Wang, A.-L. Barabasi
Gang Yan, Petra E. Vértes, Emma K. Towlson, Yee Lian Chew, Denise S. Walker, William R. Schafer, Albert-László Barabási
Jonathan Carifio, James Halverson, Dmitri Krioukov, Brent D. Nelson
Antoine Allard, Benjamin M. Althouse, Laurent Hébert-Dufresne, Samuel V. Scarpino
B. R. Jasny, N. Wigginton, M. McNutt, T. Bubela, S. Buck, R. Cook-Deegan, T. Gardner, B. Hanson, C. Hustad, V. Kiermer, D. Lazer, A. Lupia, A. Manrai, L. McConnell, K. Noonan, E. Phimister, B. Simon, K. Strandburg, Z. Summers, D. Watts
Soundarajan, Sucheta; Eliassi-Rad, Tina; Gallagher, Brian; Pinar, Ali
Jorge L. Zapotecatl, David A. Rosenblueth, and Carlos Gershenson
Feixiong Cheng, Rishi J. Desai, Diane E. Handy, Ruisheng Wang, Sebastian Schneeweiss, Albert-László Barabási & Joseph Loscalzo
Xingshan Zeng, Jing Li, Lu Wang, Nicholas Beauchamp, Sarah Shugars, Kam-Fai Wong
Alexander P. Kartun-Giles, Dmitri Krioukov, James P. Gleeson, Yamir Moreno and Ginestra Bianconi
Burcu Yucesoy, Xindi Wang, Junming Huang and Albert-László Barabási
Michael Foley, Patrick Forber, Rory Smead and Christoph Riedl
David M. J. Lazer, Matthew A. Baum, Yochai Benkler, Adam J. Berinsky, Kelly M. Greenhill, Filippo Menczer, Miriam J. Metzger, Brendan Nyhan, Gordon Pennycook, David Rothschild, Michael Schudson, Steven A. Sloman, Cass R. Sunstein, Emily A. Thorson, Duncan J. Watts, Jonathan L. Zittrain
Santo Fortunato, Carl T. Bergstrom, Katy Börner, James A. Evans, Dirk Helbing, Staša Milojević, Alexander M. Petersen, Filippo Radicchi, Roberta Sinatra, Brian Uzzi, Alessandro Vespignani, Ludo Waltman, Dashun Wang, Albert-László Barabási
Christoph Riedl, Johannes Bjelland, Geoffrey Canright, Asif Iqbal, Kenth Engø-Monsen, Taimur Qureshi, Pål Roe Sundsøy, David Lazer
M. Kitsak, A. Ganin, D. Eisenberg, P. L. Krapivsky, D. Krioukov, D. Alderson and I. Linkov
Marco Ajelli, Qian Zhang, Kaiyuan Sun, Stefano Merler, Laura Fumanelli, Gerardo Chowell, Lone Simonsen, Cecile Viboud, Alessandro Vespignani
Cecile Viboud, Kaiyuan Sun, Robert Gaffey, Marco Ajelli, Laura Fumanelli, Stefano Merler, Qian Zhang, Gerardo Chowell, Lone Simonsen, Alessandro Vespignani
Albert-László Barabási, Giulia Menichetti and Joseph Loscalzo
Dániel L. Barabási, Albert-László Barabási
Alexander J. Gates, Qing Ke, Onur Varol, Albert-László Barabási
Matteo Chinazzi, Bruno Gonçalves, Qian Zhang & Alessandro Vespignani
Ivan Voitalov, Pim van der Hoorn, Remco van der Hofstad, and Dmitri Krioukov
Xindi Wang, Burcu Yucesoy, Onur Varol, Tina Eliassi-Rad, Albert-László Barabási
Ryan Gallagher, Elizabeth Stowell, Andrea G. Parker, Brooke Foucault Welles
Benjamin A. Miller, Mustafa Çamurcu, Alexander J. Gomez, Kevin Chan, Tina Eliassi-Rad
István A. Kovács, Katja Luck, Kerstin Spirohn, Yang Wang, Carl Pollis, Sadie Schlabach, Wenting Bian, Dae-Kyum Kim, Nishka Kishore, Tong Hao, Michael A. Calderwood, Marc Vidal & Albert-László Barabási
Feixiong Chen, István A. Kovács & Albert-László Barabási
Nir Grinberg, Kenneth Joseph, Lisa Friedland, Briony Swire-Thompson, David Lazer
Federico Battiston, Federico Musciotto, Dashun Wang, Albert-László Barabási, Michael Szell & Roberta Sinatra
Cécile Viboud, Alessandro Vespignani
Si Zhang, Hanghang Tong, Ross Maciejewski, and Tina Eliassi-Rad
Jon Green, Matthew Baum, James Druckman, David Lazer, Katherine Ognyanova, Matthew Simonson, Roy Perlis, Mauricio Santillana
Quan-Hui Liu, Ana I. Bento, Kexin Yang, Hang Zhang, Xiaohan Yang, Stefano Merler, Alessandro Vespignani, Jiancheng Lv, Hongjie Yu, Wei Zhang, Tao Zhou, Marco Ajelli
Alberto Aleta, David Martın-Corral, , Michiel A. Bakker, Ana Pastore y Piontti, Marco Ajelli, Maria Litvinova, Matteo Chinazzi, Natalie E. Dean, M. Elizabeth Halloran, Ira M. Longini Jr., Alex Pentland, Alessandro Vespignani, Yamir Moreno, Esteban Moro
Soodabeh Milanlouei, Giulia Menichetti, Yanping Li, Joseph Loscalzo, Walter C. Willett & Albert-László Barabási
Kaiyuan Sun, Wei Wang, Lidong Gao, Yan Wang, Kaiwei Luo, Lingshuang Ren, Zhifei Zhan, Xinghui Chen, Shanlu Zhao, Yiwei Huang, Qianlai Sun, Ziyan Liu, Maria Litvinova, Alessandro Vespignani, Marco Ajelli, Cécile Viboud, Hongjie Yu
Harrison Hartle, Brennan Klein, Stefan McCabe, Alexander Daniels, Guillaume St-Onge, Charles Murphy and Laurent Hébert-Dufresne
Laurent Hébert-Dufresne, Benjamin M. Althouse, Samuel V. Scarpino and Antoine Allard
Stefan McCabe, Leo Torres, Timothy LaRock, Syed Arefinul Haque, Chia-Hung Yang, Harrison Hartle, Brennan Klein
Ivan Voitalov, Pim van der Hoorn, Maksim Kitsak, Fragkiskos Papadopoulos, and Dmitri Krioukov
Maksim Kitsak, Ivan Voitalov, and Dmitri Krioukov
Yanchen Liu, Nima Dehmamy, and Albert-László Barabási
Nicolò Gozzi, Michele Tizzoni, Matteo Chinazzi, Leo Ferres, Alessandro Vespignani, Nicola Perra
Benjamin Rader, Samuel V. Scarpino, Anjalika Nande, Alison L. Hill, Ben Adlam, Robert C. Reiner, David M. Pigott, Bernardo Gutierrez, Alexander E. Zarebski, Munik Shrestha, John S. Brownstein, Marcia C. Castro, Christopher Dye, Huaiyu Tian, Oliver G. Pybus & Moritz U. G. Kraemer
Flávio C. Coelho, Raquel M. Lana, Oswaldo G. Cruz,Daniel A. M. Villela, Leonardo S. Bastos, Ana Pastore y Piontti, Jessica T. Davis, Alessandro Vespignani, Claudia T. Codeço, Marcelo F. C. Gomes
Ryan J. Gallagher, Larissa Doroshenko, Sarah Shugars, David Lazer, Brooke Foucault Welles
Matteo Chinazzi, Jessica T. Davis, Natalie E. Dean, Kunpeng Mu, Ana Pastore y Piontti, Xinyue Xiong, M. Elizabeth Halloran, Ira M. Longini Jr, Alessandro Vespignani
Anjalika Nande, Justin Sheen, Emma L Walters, Brennan Klein, Matteo Chinazzi, Andrei Gheorghe, Ben Adlam, Julianna Shinnick, Maria Florencia Tejeda, Samuel V Scarpino, Alessandro Vespignani, Andrew J Greenlee, Daniel Schneider, Michael Z Levy, Alison L Hill
Italo F. do Valle, Harvey G. Roweth, Michael W. Malloy, Sofia Moco , Denis Barron, Elisabeth Battinelli, Joseph Loscalzo, Albert-László Barabási 
Nicole E. Kogan, Leonardo Clemente, Parker Liautaud, Justin Kaashoek, Nicholas B. Link, Andre T. Nguyen, Fred S. Lu, Peter Huybers, Bernd Resch, Clemens Havas, Andreas Petutschnig, Jessica Davis, Matteo Chinazzi, Backtosch Mustafa, William P. Hanage, Alessandro Vespignani, Mauricio Santillana
Pim van der Hoorn, William J. Cunningham, Gabor Lippner, Carlo Trugenberger, and Dmitri Krioukov
Alexander J. Gates, Deisy Morselli Gysi, Manolis Kellis & Albert-László Barabási
Zhanwei Du, Abhishek Pandey, Yuan Bai, Meagan C Fitzpatrick, Matteo Chinazzi, Ana Pastore y Piontti, Michael Lachmann, Alessandro Vespignani, Benjamin J Cowling, Alison P Galvani, Lauren Ancel Meyers
Sarah J. Jackson, Moya Bailey, Brooke Foucault Welles
Marián Boguñá, Ivan Bonamassa, Manlio De Domenico, Shlomo Havlin, Dmitri Krioukov, M. Ángeles Serrano
Nikolaos Fountoulakis, Pim van der Hoorn, Tobias Müller, and Markus Schepers
Benjamin Rader, Laura F White, Michael R Burns Jack Chen, Joseph Brilliant, Jon Cohen, Jeffrey Shaman, Larry Brilliant, Moritz; U G Kraemer, Jared B Hawkins, Samuel V Scarpino, Christina M Astley, John S Brownstein
Ryan J. Gallagher, Morgan R. Frank, Lewis Mitchell, Aaron J. Schwartz, Andrew J. Reagan, Christopher M. Danforth & Peter Sheridan Dodds
Moritz U. G. Kraemer, Samuel V. Scarpino, Vukosi Marivate, Bernardo Gutierrez, Bo Xu, Graham Lee, Jared B. Hawkins, Caitlin Rivers, David M. Pigott, Rebecca Katz & John S. Brownstein
Dina Mistry, Maria Litvinova, Ana Pastore y Piontti, Matteo Chinazzi, Laura Fumanelli, Marcelo F. C. Gomes, Syed A. Haque, Quan-Hui Liu, Kunpeng Mu, Xinyue Xiong, M. Elizabeth Halloran, Ira M. Longini Jr., Stefano Merler, Marco Ajelli & Alessandro Vespignani
Zachary Fulker, Patrick Forber, Rory Smead & Christoph Riedl
Stefan Wojcik, Avleen S. Bijral, Richard Johnston, Juan M. Lavista Ferres, Gary King, Ryan Kennedy, Alessandro Vespignani & David Lazer